Ve stopách zločinu: Záhadná vražda v Petrovicích (30. 8. 2018, 18:00)

Novinka Tip
250 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Zážitková procházka ve stopách záhadné vraždy s nečekanými souvislostmi, včetně rekonstrukce osudových okamžiků přímo na místě činu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Pro někoho zůstávají 90. léta minulého století v paměti jako desetiletí děsivých účesů a ještě děsivější hudby.
 
Pro pražské kriminalisty je ale vzpomínka na toto období děsivá z úplně jiného důvodu...
 
Zatímco v roce 1988 se v Praze událo pouhých 13 vražd (z toho 13 objasněných!), začátkem 90. let toto číslo narostlo o neuvěřitelných 500 procent: 78 trestných činů vraždy.
 
I když společnost navenek zažívala euforii a věřila v naplnění svých ideálů, pod povrchem zuřila brutální bitva o moc a peníze. Získat relativně rychle obrovský majetek bylo snadnější než kdy dřív - zvláště pokud člověk netrpěl nějakými většími morálními zábranami. Nový ekonomický řád s sebou přinesl i novou vrásku na tvářích kriminalistů, se kterou se doposud prakticky nesetkávali: vraždy na objednávku.
 
Byla to doba aut vybuchujících na ulici i s posádkami, doba, kdy dvojnásobná vražda na objednávku znamenala - slovy jednoho z českých nájemných vrahů - "normální obchod, sto litrů za kus".
 
Jedna vražda navíc by v podobném ovzduší neměla nikoho překvapit.
 
A přesto překvapila...Na začátku dubna roku 1994 zažila pražská čtvrť Petrovice svou porci "divokého východu".
 
K opršelému stánku s ovocem a zeleninou tam přistoupila skupina mladíků a jeden z nich bez mrknutí oka zastřelil třicetiletou prodavačku. Vražednou zbraň nechali ležet na místě a rozprchli se do různých směrů. Ani ne za minutu bylo po všem.
 
Vyšetřovatelé se ocitli před záhadnou vraždou. Loupežný motiv poměrně rychle vyloučili, neboť příruční pokladna s tržbou zůstala bez povšimnutí. Způsob provedení činu a množství pachatelů navíc poukazovaly spíše na nájemnou vraždu.
 
Jenže, kdo by si najímal vrahy, aby sejmuli prodavačku rajčat na sídlišti?
 
Teprve když byla zjištěna identita oběti, začalo policii i veřejnosti - která se jméno dozvěděla den po vraždě z hlavních zpravodajských relací - docházet, že vůbec nejde o nějakou obyčejnou zelinářku...
 
Existují případy, které na svém počátku vůbec nedávají tušit, jak významnými se stanou. Pro případ vraždy v Petrovicích to platí dvojnásob. Zdánlivě nesmyslná smrt jedné prodavačky na sídlišti vedla díky mravenčí práci kriminalistů v jednom z nejkontroverznějších případů 90. let ke konci jedné zločinné éry.
 
Celou řadu podrobností a souvislostí této vraždy se veřejnost nikdy nedozvěděla, a pokud, tak ve značně zkresleném mediálním podání. Policejní spisy a kriminalistické sborníky, které často ukrývají skutečné pozadí zločinů, jsou zase pro většinu smrtelníků nepřístupné...
 
O to větší mám radost, že se mi po velkém úspěchu první zážitkové procházky Ve stopách zločinu podařilo přesvědčit její dvě hlavní postavy, podplukovníka ve výslužbě Radka Galaše a jeho kolegu Jana Holuba, aby se opět ponořili do dokumentace případu a připravili pro 15 účastníků příběh této přelomové vraždy tak, jak ho mimo policejní kruhy zatím nikdo nezná.Po zkušenosti z první procházky se můžu osobně zaručit, že nic podobného jinde nezažijete. Přestože některé informace k případu si samozřejmě může dohledat každý a jít se podívat na místo stejně tak, možnost vyslechnout si celý případ v reálných kulisách a od skutečných kriminalistů je něco, co nikdo jiný v Čechách nemůže nabídnout.
 
Oba pánové navíc všechny účastníky první procházky (mě nevyjímaje) překvapili mírou pečlivosti, s jakou si celou procházku nachystali - včetně dobové obrazové dokumentace, možnosti doslova si osahat model vražedné zbraně, a dokonce i pátrací hry přímo na místě činu. Zuřivě jsem jim kladl na srdce, aby tuto úroveň přípravy zopakovali i u procházky v Petrovicích.
 
Datum druhé procházky Ve stopách zločinu jsme určili na 30. srpna v 18 hodin večer.

Přestože pozvánku na tuto přednášku od nás opět dostávají pouze odběratelé našeho Neuramailu (coby velké poděkování za důvěru v nás vloženou a za to, že jste v tom s námi ;-)), přesto silně doporučuji zajistit si místo na procházce okamžitě. Abychom zajistili jedinečnou atmosféru, kterou naše procházky mají, museli jsme drasticky omezit počet zájemců, kteří se k nám na kriminalistické putování mohou vydat.


Maximální počet účastníků procházky jsme proto stanovili na 15.
 
Doporučujeme neváhat a zajistit si místo okamžitě! :-)

 

Procházka začíná 30. července v 18:00 v Praze - Petrovicích (bude upřesněno účastníkům procházky).

Předpokládané ukončení procházky je ve 20:00.

Na procházku doporučujeme pevné boty a ideálně i dlouhé kalhoty, pokud to vedra dovolí. :-)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní mohou vkládat příspěvky. Prosíme, přihlaste se nebo se registrujte .

Nevyplňujte toto pole: