Ve stopách zločinu: Vraždy v Prokopském údolí (23. 7. 2018, 18:00)

Novinka Tip
250 Kč
Položka byla vyprodána…
Vyprodáno

Zážitková procházka po stopách dvojité vraždy, včetně rekonstrukce osudových okamžiků přímo na místě činu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

V neděli 15. července je tomu na den přesně 50 let a jeden týden, kdy se dvě třináctileté kamarádky, Jana a Jarmila, vypravily na nedaleké oblíbené koupaliště v Prokopském údolí.
 
Když se večer nevrátily domů, znepokojení rodiče se od jejich kamarádů dozvěděli, že dívky na koupaliště vůbec nedorazily. Veřejná bezpečnost radila počkat. Příbuzní a sousedé, v neblahé předtuše, namísto toho zorganizovali pátrání na vlastní pěst.

Blížila se půlnoc, když členové improvizované pátrací skupiny zaslechli zoufalý křik pod svahem poblíž pěšiny u lesíku zvaného Punčocha. Když se seběhli na místo, našli Rudolfa Unčovského, tatínka jedné z dívek, jak klečí na kolenou, ze zoufalství rve trávu a křičí: "Chudinka moje malá!" Jana i její kamarádka ležely vedle něj, obě zastřelené třemi ranami z pistole.

 


Tak začal jeden z nejsmutnějších a nepodivnějších případů v dějinách české kriminalistiky. Případ, který se dočkal odsouzení viníka až po dlouhých třinácti letech, přestože vrah byl od počátku mezi podezřelými. Případ, ve kterém se policie dopustila takových kopanců, že to archivní spis následně lakonicky shrnul slovy:

„Jmenovanému se podařilo svým počínáním na místě činu ovlivnit pracovníky, kteří s ním úkon prováděli, v takovém rozsahu, že závěrem bylo konstatování, že není pachatelem.“

 

Policejní archivy byly donedávna jediným místem, které skrývalo úplnou ponurou historii dvojité vraždy v Prokopském údolí. Právě padesátileté výročí ale přimělo dva muže, podplukovníka ve výslužbě Radka Galaše - kterého mnozí znáte jako člověka, který je po více než 85 letech možná jen krůček od vyřešení vraždy Otýlie Vranské - a jeho kolegu Jana Holuba, aby archivní spisy otevřeli a poskládali detaily případu přehledně a srozumitelně tak, jak je dosud nikdo mimo policejní složky neviděl.
 


Původně chtěli tento případ prezentovat jako přednášku. Jenže narazili na problém.
 
Vraždy se staly v létě, a v létě je přece skoro škoda chodit se někam zavírat na přednášku. Spousta lidí raději vyrazí na procházku. Hmm, počkat...
 
Tak se zrodil nápad zážitkových přednášek Ve stopách zločinu.

Proč se omezovat na přednášky kdesi v posluchárně, když si můžeme detaily případu vyposlechnout přesně v místech, kde se vraždy odehrály? Když si můžeme projít přesnou trasu obou dívek cestou na koupaliště v údolí, zrekonstruovat osudové okamžiky přímo na místě činu, dokonce si i prohlédnout dům, ve kterém bydlel vrah Jany a Jarmily?
Řekli jsme si, že to zkusíme. Stanovili jsme datum procházky na 23. července v 18 hodin večer, nachystali si podrobnou dokumentaci k případu, a začali si držet palce.
 
A kdo ví... Když se tento koncept ujme, můžeme se takto projít ve stopách ještě mnoha dalších pozoruhodných případů.
 
Ať tak či tak, myslíme si, že to bude skvělý zážitek pro Vás, milí odběratelé našeho Neuramailu, kteří se jako jediní můžete této výjimečné procházky zúčastnit. Je to naše poděkování za Vaši důvěru a za to, že jste v tom s námi. :-)
 
Jelikož ale takováto procházka nemůže pojmout stejný počet účastníků jako přednáška v aule, museli jsme drasticky omezit počet zájemců, kteří se k nám mohou na putování ve stopách zločinu připojit. V opačném případě by se vytratila jedinečná atmosféra, kterou chceme na procházkách vytvořit.
 
Maximální počet účastníků procházky jsme proto stanovili na 15.
 
Doporučujeme neváhat a zajistit si místo okamžitě! :-)

Garantujeme Vám, že nic podobného jen tak nezažijete.

 

Procházka začíná 23. července v 18:00 na trase linky metra B (bude upřesněno účastníkům procházky).

Předpokládané ukončení procházky je ve 20:00.

Trasa není nijak náročná, ale budeme se pohybovat terénem a křovinami, proto doporučujeme pevné boty a dlouhé kalhoty.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní mohou vkládat příspěvky. Prosíme, přihlaste se nebo se registrujte .

Nevyplňujte toto pole: